Верховна Рада

Верховна Рада

Сайт президента України

Кабінет мінвстрів

Офіційний портал публічних фінансів України

Офіційник вісник України

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Право «оренди» на земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення.

Право отримання земельної ділянки в оренду із земель державної власності сільськогосподарського призначення, здійснюється виключно на земельних торгах згідно ст.134-139 Земельного кодексу України, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою ст.134 Земельного кодекс України. Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18.02.2016 № 1012-VIII .

Збільшення продажу права оренди, коли право користування земельною ділянкою можливо отримати лише на земельних торгах призведе до збільшення доходів місцевих бюджетів.

Так по Бучацькому районі за минулий 2018р. право оренди на земельні ділянки, на торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності (за межами населеного пункту), було продано 27 земельних ділянок, з яких найбільший процент орендної плати становив 95,09%, а найнижчий 8,16% та поступило у місцеві бюджети 344741,34грн.

У 2019р. у Бучацькому районі станом на IIl квартал - продано прав оренди на 50 земельних ділянок, з яких найбільший процент орендної плати становив 154,56%, а найнижчий 8,16% та поступило у місцеві бюджети 207633.17грн.

Отже, як набути право оренди на земельних торгах:

Щоб отримати землю в оренду варто розглянути оголошення на веб-сайті Держгеокадастру де розміщують інформацію про включення земельних ділянок до переліку земель сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права оренди на неї, на земельних торгах (http://land.gov.ua/info/perelik-dilianok).

Цей портал дає змогу кожному отримати повну інформацію про:

- основні характеристики аукціону (організатора, виконавця, місце та час проведення);

- виставлений лот (площу, місцезнаходження, кадастровий номер, цільове призначення; нормативно-грошову оцінку, технічну документацію та навіть фото земельної ділянки);

- умови передачі в оренду (стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою тощо);

- ціну продажу права оренди, яку опубліковують після завершення земельних торгів разом із відеозаписом процесу торгів.

Окрім того, на веб-сайті Держгеокадастру (http://torgv.land.gov.ua/auction) розміщують інформацію на предмет уже запланованих земельних аукціонів.

Згідно Земельного Кодексу України, земельні ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення або право на них(право оренди) підлягають продажу на конкурентних засадах(земельних торгах).

Земельні торги проводяться у формі аукціону за результатами якого укладається договір оренди земельної ділянки з учасником(переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу плату за користування нею.

На земельних торгах не може бути використано переважне право купівлі.

Організатором земельних торгів - є власник земельної ділянки.

Виконавцем земельних торгів є суб’єкт господарювання, який уклав договір' з організатором земельних торгів про їх проведення.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа ,яка подала виконавцю торгів заяву про участь у земельних торгах та сплатила реєстраційні та гарантійні внески і може набути право користування земельною ділянкою яка виставляється на торги.

Усі необхідні процедури щодо формування земельної ділянки та її державної реєстрації виконує організатор торгів - власник земельної ділянки, до їх проведення (а це добір земельних ділянок та підготовка лотів для продажу (виготовлення, погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, її державна реєстрація та державна реєстрація речового права на неї, отримання витягу про нормативну грошову оцінку, встановлення стартового розміру річної орендної плати);

опублікування оголошення про проведення земельних торгів;

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.

Особа(учасник) яка бажає взяти участь у торгах не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю заяву про участь у торгах(ст.137 Земельного кодексу України).

Договір оренди земельної ділянки(у разі купівлі права оренди) укладають між організатором та переможцем торгів на строк не більше як 7(сім)років, та безпосередньо в день проведення земельних торгів.

Стартова ціна лота встановлюється не нижче - 8 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Ціна продажу право користування якою набуто на торгах, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладання договору оренди.

Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від підписання договору оренди земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем у встановлений строк належної суми за придбаний лот.

Переможець земельних торгів у формі аукціону зобов'язується:

Приступити до освоєння земельної ділянки після повної сплати вартості користування земельною ділянкою, державної реєстрації договору оренди на земельну ділянку та використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.

Головний спеціаліст Відділу у Бучацькому районі

Головного управління Держгеокадастру у

Тернопільській області Галина Окіпна