Верховна Рада

Верховна Рада

Сайт президента України

Кабінет мінвстрів

Офіційний портал публічних фінансів України

Офіційник вісник України

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Дні європейської спадщини у Бучачі об’єднали людей, закоханих у рідне місто.

Минулих вихідних у Бучачі вперше відбулися Дні європейської спадщини, в рамках яких було проведено чимало цікавих екскурсій, лекцій, зустрічей, концертів. Детальніше про це ми попросили розповісти голову ГО «Бучач-АРТ» Віктора ГРЕБЕНЬОВСЬКОГО – ініціатора і головного організатора цієї творчої акції.

- Вікторе, Бучач і Дні європейської спадщини – що це за проєкт і чим він цікавий та цінний?

- Загалом ідеться про найпопулярніші культурні заходи, що спільно проводяться різними країнами Європи. 50 держав підписали Європейську культурну конвенцію і щорічно з кінця серпня до початку жовтня організовують понад 70 тис. заходів, що допомагають підвищити рівень обізнаності про спільну спадщину Європи та зрозуміти необхідність її захисту. В Україні все почалося зі Львова, потім приєдналися інші міста. Ми вирішили долучитися до цього проєкту, аби якомога більше людей дізналися про наші архітектурні пам’ятки, які нам залишили предки, а ми у свою чергу повинні зберегти їх для прийдешніх поколінь. Адже не секрет, що існує загроза знищення неповторного вигляду, ідентифікації Бучача.

- Які заходи зокрема реалізовувались? Що стало «родзинкою» Днів європейської спадщини?

- Надзвичайно насиченою, масовою була екскурсія-подорож у Василіянський монастир, яку провів Роман Лесів. Чимало цікавого дізналися ті, хто поїхав на екскурсію бучацькою залізницею, яку допомогла організувати райрада, зокрема Віталій Фреяк та Василь Вонсяк, а про історію будівництва колії розповів Іван Чернега.

Багато хто із задоволенням ознайомився з роботою кооперативу «Іскра» Василя Бабали (екскурсія називалася «Там, де ллється метал»), відвідав сади Петра Гадза, де гостями опікувався Тарас Мельник. Своїх поціновувачів мала й екскурсія цвинтарями на горі Федір та Нагірянці, яку провів Юрій Базанов. Виявляється, надгробки теж можуть розповісти чимало цікавого. У відреставрованій бучацькій ратуші звучала класична музика – тут грав інструментальний ансамбль «Опус», а ошатну публіку вгощали шампанським. Ігор Ткачук зацікавив екскурсією «Водні артерії Бучача». Багато людей прийшли на майстер-клас фотомайстра Тараса Купчинського. Також варто згадати «Фрагменти минулого: електростанції Бучача» з Олегом Хоміцьким, «Забуті імена в історії» з Дмитром Логушем, виставу й екскурсію «Професія – актор театру» з Галиною Пискливець та Лесею Мельничук, показ фільмів про Бучач (Олег Гребеньовський та Михайло Дячек), розповідь про минуле і сьогодення кіно та перегляд фільму в кінотеатрі (Іван Дяків), виставку бучацьких художників в ратуші (Леонід Веселовський, Тарас Ващук, Андрій Лесів, Оксана Пеньонжик, Володимир Качуровський), лекцію Дениса Булавіна «Львів і Бучач – дві перлини зниклого галицького всесвіту», міські прогулянки у формі гри (квести) з Сергієм Бахіром та Романом Панькевичем, екскурсію в районну бібліотеку (Леся Машталір), лекцію про Сергія Борткевича (Людмила Бродецька, Роксолана Кіт), розповіді-екскурсії «Оборонні споруди Бучача» та «Спадщина Пінзеля», які підготували учні ліцею та гімназії. Завершилися Дні європейської спадщини потужним мистецьким вечором в Арт-дворі. Тут у рамках літературної резиденції відбулася зустріч з письменником Василем Махном (модератор Мар’яна Максим’як) і неймовірний вечір техномузики зі скрипалем Петром Крисою та діджеєм Кушніром.

До цих заходів також долучилися Микола Козак, Григорій Лабчинський, Мирослав та Світлана Ліщинські, Зіна Городиська, Леся Урбанська, Дарина Панчишин, Софія Гребеньовська, Олександр Олійник, Андрій Ковалко, Дмитро Садовий, Наталя Олійник, учні ліцею Любомир Ляхович та Володимир Хомут, учні гімназії Анастасія Петрик та Марія Москалик, колективи районного будинку культури, краєзнавчого музею, центральної бібліотеки, художньої школи, учасники Молодіжного порталу. Меценатами Днів європейської спадщини були кафе «Місто», піцерія «Сицилія», Оксана та Андрій Шалаї (ресторан «Бучач»), Оксана Нетреб’як, Зеновій та Світлана Кіндзерські.

- Цей проєкт матиме продовження?

- Так, він стане традиційним, щорічним. Зацікавленість була велика, люди реєструвалися на екскурсії через інтернет (така була умова), є чимало позитивних відгуків. І ми досягнули мети – привернули увагу до культурної спадщини Бучача, «достукались» до людей, розповідаючи їм про цінність архітектурного середовища, в якому проживаємо. Тому ще раз усім - організаторам, учасникам, лекторам, гостям та меценатам – велике дякую!

Оксана ЧОРНІЙ.