Верховна Рада

Верховна Рада

Сайт президента України

Кабінет мінвстрів

Офіційний портал публічних фінансів України

Офіційник вісник України

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Рік Західно-Української Народної Республіки на Бучаччині.

Бучацька районна рада – єдина рада в Тернопільській області, яка оголосила 2018рік – роком Західно-Української Народної Республіки. Тай не могло бути по іншому, адже Бучач був однією з п’яти столиць ЗУНРУ.

В результаті спільної роботи районної та міської рад, райдержадміністрації було проведено комплекс заходів з відзначення цієї надзвичайно важливої для Українського державотворення дати.

Першим днем відзначення стало 30 жовтня. У Бучацькому колегіумі імені св.Йосафата відбулася науково-практична конференція «Західно-Українська Народна Республіка як феномен національного державотворення: досвід та уроки».

Вчитель історії колегіуму ім. св. Йосафата Богдан Сушириба познайомив присутніх з темою «Українське питання у світовій геополітиці під час і після завершення Першої світової війни».

Питання «Листопадовий чин 1918 року, творення ЗУНР: історичний дискурс» висвітлила Інна Дерев’янчук, вчитель історії Бучацької гімназії ім. В.Гнатюка.

Про те, якою була зовнішньополітична діяльність Західно-Української Народної Республіки та про збройну боротьбу військових формувань ЗУНР за незалежність України розповіла Ганна Вітвіцька, вчитель історії Бучацького ліцею.

«Бучацький повіт у складі ЗУНР: історико-краєзнавчий аспект» - цю тему висвітлила у своєму виступі Галина Вайда, вчитель історії Підзамочківської ЗОШ І-ІІ ступенів.

З питанням «Західно-Українська Народна Республіка: історико-політичний вимір, досвід, уроки» виступила Ольга Шум’як, вчитель історії Бучацької ЗОШ І-ІІІ ступенів №1.

Під час конференції присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять всіх борців за волю, незалежність і єдність України, а також оглянули книжкову виставку-хронологію «ЗУНР: історичний погляд через роки».

Кінець дня завершився відкриттям меморіальної дошки, встановленої на одній із головних сакральних споруд Бучаччини – монастирі отців Василіян. Встановлення цієї пам’ятної дошки приурочене 100-літтю утворення Західно-Української Народної Республіки. Саме у Бучачі, в монастирі отців Василіян у далекому 1919 році, 2 червня, проходила нарада за участі президента ЗУНР доктора Евгена Петрушевича, державних секретарів, а також старшин Української Галицької Армії.

Встановлення меморіальної дошки було зініційоване: головою районної ради Віталієм Фреяком, головою районної державної адміністрації Віталієм Бебихом, головою міської ради Йосифом Мосціпаном, начальником відділу культури, національностей, релігій і туризму РДА Андрієм Ковалком, дослідником історії нашого краю Дмитром Логушем. Автор ескізів і рельєфу меморіальної дошки – Андрій Лесів, вчитель дитячої художньої школи, меценат виконання литва – Василь Бабала, голова кооперативу «Іскра», депутат обласної ради.

Наступного дня 31 листопада в районному будинку культури відбулася урочиста академія та святковий концерт під назвою «Вісімнадцятого року листопад». З вітальною промовою до учасників заходу звернувся голова районної ради Віталій Фреяк .

З цікавою науковою розвідкою виступив кандидат історичних наук Олег Витвицький. Надзвичайно цікаву та змістовну програму підготували працівники районного будинку культури, чим вкотре довели свою талановитість. А діти з танцювальних студій «Перлина» та «Престиж» як завжди доповнювали дійство своїми талантами.

Тепло були сприйняті пісні у виконанні також і представників органів місцевого самоврядування, одна з яких, «Золота Липа» була виконана вперше (автори Василь Дем’янчук та Василь Григоришин).

Сьогодні, на завершення урочистих заходів, представники влади та громадськості взяли участь у поході до поховання січових стрільців на Нагірянському кладовищі, де на оновленій центральній могилі відбулася пам’ятна панахида. Учасники склали щирі молитви за всіх, хто загинув у боротьбі за волю і незалежність України. Свій виступ депутат районної ради Мирон Люховський завершив словами впевненості в тому, що ці жертви не були марними.

Слава Україні!